Как се поставят контактните лещи
В тази статия ще опишем подробно как правилно се поставят лещите на очите. След като за първи път си купи контактни лещи, всеки човек отначало изпитва известна несигурност. Възникват множество въпроси, като най-често се питаме именно как се слагат и свалят лещите. С течение на времето ще придобиете нужния опит и тази на пръв поглед сложна операция изобщо няма да ви затруднява. В самото начало обаче поставянето и махането на контактните лещи може да ви се стори непосилна задача. Не се отчайвайте! Ето няколко съвета, които могат да ви помогнат...
![как се слагат контактни лещи поставяне на лещи](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg7E3J_MCu2GhMge-mn_JjTFIoEXHWNMhSCPmc_uCnw8Z6CpdH_3031S8kMoGNa9PNX0HL-sr4VPLbPdP3hlUOR0SGmIb_TF5SwujT2KsIMw6SnZWSrHixQj4nEuYKyJl6Tjo7isAOcZRI/s1600/kak+se+slagat+leshti.jpg)
"проклетите лещи" и мърморят под носа си "как, по дяволите, се слага това чудо?". Посещението при офталмолог е нужно по две причини - първо, в очния кабинет подробно ще ви обяснят и покажат как се поставят и свалят лещите. Ще ви обяснят, какви са видовете контактни лещи, какви са техните предимства и недостатъци, кои са най-подходящи във вашия конкретен случай. Втората причина е тази, че може да се окаже, че за вас не е препоръчително да носите лещи. Това може да се установи единствено след преглед от специалист. Дори да сте решили да използвате цветни лещи без диоптър, или само една вечер да се позабавлявате с оригиналните карнавални лещи, впечатлявайки приятелите с ужасяващите си "вампирски" очи - не пренебрегвайте този важен съвет. Отделете малко от вашето време и посетете най-близкия очен кабинет - така ще можете да си спестите сериозни неприятности и да сведете до минимум рисковете за вашите очи и зрение.
След тези уводни думи преминаваме към основния въпрос - как се слагат лещите. Преди всичко - ръцете ви трябва да бъдат чисти. Измийте ръцете старателно и ги изплакнете обилно с чиста вода, след което ги подсушете. Убедете се, че по пръстите ви не са останали власинки от кърпата, частички от сапуна или просто капчици вода. Това е много важно - преди да поставите контактните лещи, трябва да бъдете сигурни, че сте се погрижили да отстраните от ръцете си всяка следа от прах, както и по-големите чужеродни частици, бактерии и гъбички. Поради тази причина е добре лещите да не се слагат и свалят във влажната баня - чудесно място за развитието на разни вредни микроорганизми. Добре е (особено в случай, че са диоптрични) всеки път да поставяте лещите в съответното отделение на специално предназначения за тях контейнер. Така няма да се объркате, а това е важно, тъй като всяка допълнителна манипулация носи и допълнителни рискове. Вероятно не е нужно да се напомня, но все пак - лещите се съхраняват в разтвор за лещи. Дори да ползвате само от време на време цветни или карнавални лещи със специален ефект, трябва да закупите разтвор за лещи - имайте го предвид, когато правите разчет на бюджета, с който разполагате. Ако ви е необходима допълнителна информация за лещите - прегледайте картата на сайта - на тази страница ще намерите връзки към всички публикувани до момента статии.
Самите действия при поставянето и свалянето на лещите е най-добре да се извършват над чиста и равна повърхност - в случай, че случайно изпуснете лещата, ще можете да я намерите бързо и лесно. Цветните и театралните контактни лещи обикновено са в блистери. Махнете внимателно фолиото и излейте съдържащата се в блистера течност заедно с лещата в чистата си длан. Желателно е да докосвате лещите само с върха на пръста (с т. нар. "възглавничка"). Старайте се да не допускате допир с ноктите - макар и да са достатъчно здрави, меките контактни лещи могат да бъдат наранени от ноктите, или дори да се скъсат.
![нормална и обърната контактна леща обърната контактна леща](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjLIwY9fG4gfgScpcr-7f-yeYuUKUgaCpXVcelRKnBaAwjefttSVAdbBQn7JBUfi3_NN3Sosg7ngGzUOUA5yoDrYGEZWW-8F7QowHpkXfx6NKiiXlo7RZtKAPkMF-eEb-ji2gBA0uIcySc/s1600/kak+se+postaviat+leshti.jpg)
Успех в избора!